POHODI PO LASTNI ZAMISLI

Postojna-Pivka (čez Javornike)

Konec julija 2013 je Slovenijo zajel vročinski val. Z Mihom sva se v Postojno pripeljala ob jutranjem svitu, da bi bila deležna čim manj vročine, kajti za ta dan je bilo napovedanih 38°C. Taka vročine še nisem doživel, zato me je zanimalo, kako vroče bo. Pohod iz Postojne čez obronke Javornikov do Pivke (gpx sled - uporaba na svojo odgovornost) sva pričela pred Železniško postajo Postojna. 


Železniška postaja Postojna

Najprej sva morala do bližnih hiš na vzhodu Postojne. Nato pa iti po cesti, ki naju je vodila čez avtocesto: Ljubljana - Koper proti Koči Mladika na Pečni Rebri.


Most čez avtocesto v bližini Ravbarkomande

Ob poti sva videla tudi smerokaze, ki so naju usmerjali proti hribu Sv. Trojica. Okoli naju je bila kraška pokrajina. V gozdovih je prevladovalo listnato drevje. Zelo dobro so tu uspevale breze. Kraljestvo gozdov so prekinjali travniki po pobočjih s posušeno visoko travo in drugim rastlinjem. Nekoliko več življenja je bilo v cvetilicah.  Najboljše pa je tu rastel raznovrsten plevel, ki ni kazal nobene izsušenosti.

Na takih delih, v visoki travi, so steze zaraščene. Pohodnik vidi stezo pred seboj bolj slabo, pogosto so na njej manjše skale. Pojavljajo se tudi manjše luknje in neravnost terena.  Šele ko pride steza v gozd, postane manj zaraščena, in posledično je korak manj obremenjen. Pohodnika ves čas hoje "praskajo" po golih nogah razne trave, rože ... Najhuje pa je, če po koži podrgne kakšna bodičasta rastlina. Takrat pa telo preplavi bolečina. Ves čas je treba paziti, da ne bi slučajno stopil na kakšno kačo. Osebno jo še nisem videl na takem terenu. Izgleda pa to idealno področje za plazilce. Je pa seveda to ugodno okolje tudi za zveri: medvede, volkove. Na srečo tudi teh nisva ozrla.


Travnata pokrajina na Javornikih

 V daljavi sva lahko opazovala tudi vojaško vadišče Poček.


Pogled na vojaško vadišče Poček

Po kakšnih 2 urah hoje sva prišla na makadamsko cesto, po kateri sva odšla do vzpona na Sv. Trojico. Ko sva prišla pod zadnji vzpon na Sv. Trojico, sva za nekaj minut obstala, zajela sapo in pričela z vzponom.


Začetek vzpona na Sv. Trojico

Kar nekajkrat med hojo sva slišala zvonenje, ki je prihajalo iz Sv. Trojice. Zvonovi so oddajali prijeten zvok, ki se je širil po okolici. Le zvonenje se mi je zdelo nekoliko stihijsko, kajti ni oznanjalo niti določen čas, niti določen del dneva, niti opozorilo na verski obred.

Določene markacije na  poti so opozarjale, da je tu nekoč potekala Slovenska planinska pot. To markacijo sem prepoznal, ker je bila Knafeljčevim markacijam dodana enka. Po novem ne gre več Slovenska planinska pot iz Nanosa v Postojno in potem naprej proti Pivki po današnji najini trasi, temveč gre iz Nanosa v Razdrto in nato naprej preko Senožeč do Vremščice. Na Vremščici se stara in nova Slovenska planinska pot zopet srečata.


Knafeljčeve markacije na vzponu na Sv. Trojico

Po kakšnih 45 minutah vzpona, sva prišla na vrh Sv. Trojice. Najprej sva se ustavila na vrhu, ki ga označuje večji kamen, na katerega je nameščen manjši križ. Na kamnu pa je zapisano: Sveta Trojica (1123 m)


Vrh Sv. Trojica

Po krajšem postanku na vrhu, pa sva se odpravila proti cerkvici, kjer je bilo tudi zatišje pred vetrom, kajti na vrhu je pihalo s srednjo močjo. Ta veter je bil osvežitev, kajti zniževal je vročino, ki naju je  čakala v nadaljevanju  poti do Pivke.

Miha je ugotovil, da lahko obiskovalci zvonijo sami. Potrebno se je samo povzpeti po železnih vhodnih vratih, da dosežemo vrv, ki omogočajo zvonenje. Miha se je povzpel po vratih in sprožil zvonenje. Ugotovila sva, kadarkoli zvoni na Sv. Trojici, to storijo obiskovalci.


Cerkev na Sv. Trojici

Iz vrha sva se odpravila po kamniti cesti navzdol, dokler nisva prišla do gozdnega kolovoza, ki se je na začetku strmo spuščal skozi gozd, dokler nisva prišla do travnikov, ki so imeli podobne značilnosti kot na poti proti Sv. Trojici. Njihova posebnost je bila, da so bili v zgornjem delu manjših površin. Njihova površina se je povečala, ko sva prišla v bližino presihajočih Pivških jezer, in sicer Petelinskega jezera. Tu pa sva se spustila po travniškem pobočju do nižinskih gozdov.


Pašnik Vlačno nad presihajočim Petelinskim jezerom

Na tem delu poti, ki naju je vodila skozi gozdove in travnike, pa sva že občutila vročino, ki jo nisva bila vajena. Pila sva veliko tekočine, da sva se izognila dehidraciji. Kmalu sva prišla v Slovensko vas. Šla sva mimo bodočega Ekomuzeja pivških presihajočih jezer, ki naj bi bil odprt v septembru 2013.

 
Bodoči Ekomuzej pivških presihajočih jezer

Iz Slovenske vasi naju je pot vodila proti Petelinjem in nato ni več daleč do Pivke. Do Pivke sva hodila po pločniku, kajti tu gre regionalna cesta proti Ilirski Bistrici in nato naprej proti Reki. Cesta je bila zelo prometna, zato sva se razveselila pločnikov. Do Železniške postaje Pivka je bilo od Petelinj okoli 2,5 km.


Železniška postaja Pivka

Tokrat sva zopet hodila po značilni Kraški pokrajini. Listnate gozdove prekinjajo večji ali manjši travniki. Pod hribi pa so v dolini manjše vasi, z nekoliko večjimi naselji kot so Pivka, Postojna ... Gradnja je že bolj mediterantska, kajti gre za določene kamnite stavbe, kjer kamen povezuje beton, npr. cerkev na Sv. Trojici, Železniška postaja Pivka ...

Copyright by Janez Černilec 2013