zagreb_samobor

Jakobova pot v Sloveniji

Samobor - Kostanjevica

V zgodnjem julijskem jutru 2012 sem se odpravil iz hotela Lavica v Samoboru proti slovenski meji in dalje proti Kostanjevici na Krki (GPX sled - uporaba na lastno odgovornost). Na začetku se niti nisem predstavljal, da se Samobor razprostira do slovenske meje. Ko pa sem začel hoditi, so bile okoli mene ves čas ulice Samobora. Kasneje sem prišel v Lug Samoborski, Podvrh in na koncu v Bregano.

Na tej poti sem hodil mimo stanovanjskih hiš, kmetij, storitvenih in proizvodnih obratov. Nekoliko mi je bilo žal, da nisem prenočeval v hostlu Samobor, ki je bil samo nekaj korakov stran od hotela Lavica.


Hotel Lavica v Samoboru

Po kakšni 1,5 ure sem prišel na mejni prehod Obrežje. Takoj za mejo so bile oznake za začetek Jakobove poti v Sloveniji. Poleg teh oznak, je bila tudi smerokaz za Slovensko vas. 


Začetek Jakobove poti v Sloveniji za mejnih prehodom Obrežje

Ko sem šel mimo skladišča Lesnine, se je kmalu na levi strani pred menoj pojavila tabla, ki je označevala začetek Slovenske vasi.


Krajevna tabla za Slovensko vas

 Malo sem bil začuden, ko sem lahko na svoji levi strani opazoval velike tovarniške obrate. Eden izmed njih je bil videti zapuščen. Kasneje sem izvedel, da je bil to obrat nekdanje jugoslovanske armade. Nekoliko manjši in bolj sodobnega videza je bil v polnem delovanju. Ukvarjali so se s kromanjem kovine. Opazil sem tudi manjše vinograde, ki so rasli po sončnih bregovih v bližini hiš. V oči pa mi je padel tudi lepo urejen zelenjavni vrt poleg stanovanjske hiše.


Ličen zelenjavni vrt v Slovenski vasi

Prav mimo velikih hiš v Slovenski vasi nisem šel, ker me je kmalu smerokaz usmerih v hrib. Sledila je hoja po gozdnem kolovozu, ki me je pripeljal v zaselek Perišče. Iz tu sem se usmeril proti vasi Brezje. Pot se je ves čas vzpenjala. Ker je kmalu okoli mene zmanjkalo dreves, sem lahko na jugu opazoval mesto Zagreb in hrib Sleme nad Zagrebom, na katerem je postavljen tudi telekomunikacijski stolp.


Vas Brezje nad Slovensko vasjo

 V vasi Brezje, v kateri je kar nekaj stanovanjskih in kmečkih hiš, sem lahko kar pri nekaj hišah opazoval, kako so pripravljali bukova drva za zimo. Že od daleč se je slišal zvok cirkularja, ki so ga uporabljali pri pripravi drv. Videl pa sem tudi zanimiv mehanski stroj, s katerim je domačin, razcepljal drva. Prezrl pa tudi nisem kmečke hiše, ki je bila narejena v starem nemškem stilu, ko so morale vgradili v pročelje hiše. Ta stil lahko redko vidimo v Sloveniji.


Kmečka hiša v nemškem stilu z vgrajenimi morali

Nad Brezjami sem šel v bližini Jakobove cerkve. Sveti Jakob je zavetnik romarjev, popotnikov in polj.


Cerkev Sv. Jakoba nad Brezjami

Po tem delu vodi zelo slikovita pot. Z vseh strani smo obkroženi z nepreveč strmimi hribi, ki so porasli v glavnem z listnatim drevjem. Asfaltna cesta se v glavnem vzpenja mimo stanovanjskih in kmečkih hiš, okoli katerih so nasajeni vinogradi na sončnih bregovih. 


Pogled na hribe na južni strani

Ko sem prišel v vas Ponikve, pa sem se za nekaj časa poslovil od hoje po vaseh, kajti tu sem po makadamski gozdni cesti zavil v listnati gozd. Po tej cesti sem hodil proti Kostanjevici najman 10 km. Pot se je spuščala, vzpenjala, nekaj časa pa je šla tudi po ravnem.


Gozdna makadamska cesta, ki nas pelje proti Kostanjevici

Na določenih mestih sem prišel do tabel, ki so opozarjale na mejo s Hrvaško. Prišel sem tudi do tabel na hrvaški strani, ki so opozarjale na Park prirode Žumberak.


V bližini Globočic (Brežice) se na hrvaški strani nahaja počivališče z oznakami Parka prirode Žumberak

Že cel dan sem čakal, da bom prišel na križišče, kjer se poti razcepijo za Brežice, Kostanjevico na Krki in proti Hrvaški. Končno sem le prišel na to križišče. Izgledal je prav tako, kot sem si ga predstavljal v mislih. Na manjši jasi so se razcepile makadamske ceste, vsaka v svojo smer. Na jasi je bila postavljena tudi manjša lopa.


Križišče južneje od Globočic, v katerem sem se usmeril proti Kostanjevici

Z žalostjo sem zapustil sorazmerno udobno makadamsko gozdno cesto in se povzpel navkreber po strmem in razritem kolovozu v gost listnati gozd.


V bližini Globočic me je pot vodila po gozdnih stezah

Sedaj je pot postala bolje označena z rumenimi puščicami, kar je nakazovala, da so se markacisti bali, da pohodniki ne bi zašli iz poti. Hodil sem po nekoliko širši nezaraščeni gozdni poti v smeri  severo-zahod. Nenadoma je pot zavila za 90 stopinj v strmino. Spregledal sem to pot in sem nekaj sto metrom nadaljeval pot v isti smeri. Kmalu sem opazil na GPS napravi, da nimam na ekranu nobene poti več, kajti napravo imam naravnano na veliko merilo. Vrnil sem se do točke, kjer je bilo potrebno zaviti v strmino in kmalu sem zopet opazil rumene puščice.


Rumena puščica nas vodi po strmini navzgor

Kmalu sem se vzpel na vrh hriba in nato spustil do lovske preže. Tu je šla pot po bližnjici, kar ob robu jase in na dnu le-te je zavila za krajši čas proti severu-vzhodu. Nato pa se je usmerila zopet proti severu-zahodu v vas Izvir. V tem zaselku pa sem zaključil hojo po obširnih gozdovih v okolici Brežic.


Ko pridemo na jaso s prežo, moramo paziti, da gremo po neshojeni stezi proti jugo-zahodu, nato pa v gozdu zavijemo proti severu-vzhodu

V zaselku Izvir moramo zopet paziti, da zavijemo na gozdno stezo pri zadnjih hišah in nas asfaltna pot ne "potegne"  proti vasi Brvem, ki je precej daljša kot naša steza. Gre za strmo gozdno stezo, čez katero ležijo podrta drevesa na večih mestih. Le-ta je potrebno obkrožiti, da se ne plazimo pod njimi, seveda če je to mogoče.


Podrta drevesa na gozdni stezi proti vasi Brvem

V vasi Brvi pa lahko spoznamo nove značilnosti pokrajine, v katero prihajamo. Na sončnih pobočjih tamkajšnih hribov rastejo obsežni vinogradi, ki omogočajo prodajo tudi na trgu. To je potrjevala reklamna tabla v tem delu, ki je informirala mimoidoče, da lahko opravijo nakup vina v dežurnih zidanicah (hramih) v naslednjih krajih: Gadova peč, Vinji vrh, Belinje itd. vsak petek, soboto in nedeljo od 10 h do 19 h.  


Vinogradi v okolici vasi Brvi

Nato sem šel skozi Pošteno vas in dalje še skozi Bušečo vas, kjer sem pred leti tekmoval v teku. Spominjam se, da smo tekli navkreber po asfaltni cesti mimo vinogradov, nato pa smo zavili navzdol po gozdni makadamski cesti, kjer nas je čakal cilj v Bušeči vasi. V Bušeči vasi sem prvič zagledal rastlinjake za zelenjavo in rože, npr. paradižnik ipd. Še več sem jih lahko videl, ko sem se začel približevati Kostanjevici na Krki.


Rastlinjaki za zelenjavo in rože v Bušeči vasi

Iz Bušeče vasi sem zavil proti zahodu v smeri Kostanjevice na Krki. Zavil sem na makadamsko gozdno cesto. Najprej sploh nisem opazil, da hodim ob Krki. V nekem trenutku pa sem jo ozrl skozi krošnje grmičevja in dreves.


Reka Krka v bližini Bušeče vasi

Nato sem iz makadamske ceste stopil na asfaltno cesto, ki me je vodila skozi vas Pristava ob Krki. Ko sem šel mimo te vasi, sem se spomnil, da sem na internetu prebral, da je eno najpogostejših imen za slovensko vas Pristava. Do vasi Dobrava ob Krki sem prišel skozi manjši gozd. Na tem delu se je cesta ves čas rahlo vzpenjala. Na koncu pa sem se spustil skozi gozd v vas Podbočje. Vas Podbočje me je pritegnila zaradi svoje urejenosti. Ob cesti, ki je šla skozi vas, je tekel manjši potok Sušica. Na ograji ob potoku so visele balkonske rože rdeče barve v dolžini več kot sto metrov . Videti so bile zelo zdrave in krepke, kar je v okolico izžarevalo dodatno lepoto in energijo.


Negovane balkonske rože na ograjah ob potoku Sušica v Podbočju

Postavljene so imeli tudi planinske smerokaze rdeče barve z belimi napisi, ki so informirali, katere kraje lahko obiščemo iz te točke in koliko časa potrebujemo do njih.


Smerokazi za pohode, kolesarjenje v Podbočju

Fascinirala me je tudi cerkev sv. Križa v Podbočju s svojo velikostjo in svojim lepim izgledom.


Cerkev Sv. Križa v Podbočju

Navdušila pa me je tudi tartanska atletska steza pred osnovno šolo v Podbočju. Očitno v teh krajih vlaga v nekatere javne objekte tudi tovarna Krka iz Novega mesta. Njihovo donacijo sem zasledil tako na planinskih smerokazih kot na tem športnem objektu. Lepo je, da uspešna tovarna prispeva tudi v javno dobro.


Tartanska atletska steza pred OŠ Podbočje

Malo naprej od Podbočja, v kraju Brod pri Podbočju, sem se zopet začel približevati Krki. Ko sem zagledal pred seboj leseni most, ki je imel narejena tla iz lesenega opaža, sem ugotovil, da je povsem enak tistim v Kostanjevici na Krki. V reki Krki so se hladili ljudje. V bližini njih pa so plavali labodi. Malo naprej sem slišal lajež psa, ki je očitno po reki Krki preganjal labode. Spremljal pa ga je lastnik, ki ga je skušal krotiti, da ne bi bil preveč moteč za te velike bele vodne ptice.


Most čez Krko v naselju Brod v Podbočju

Kmalu sem prišel na lokalno cesto Kostanjevica ob Krki - Brežice. Malo me je spominjala na lokalno cesto, ki je vodila v Samobor. Vendar je bila manj ravna in vsaj polovico manj prometna. Z nastrpnostjo sem pričakoval, kdaj se bo v daljavi na krajevi tabli prikazal napis Kostanjevica na Krki, potem ko sem zagledal na svoji desni strani Krakovski gozd.  Ko sem v daljavi zagledal prvo krajevno tablo, sem upal, da bo pisalo ime prej omenjenega kraja. Namesto tega imena je pisalo Sajevce. Ko sem se že zelo približal bencinskemu servisu Petrol in Mercatorjevi prodajalni na vzhodu Kostanjevice na Krki, sem pred seboj zagledal hrastovo konstrukcijo iz hrastovih moralov. Iskal sem kakšen napis ob tej skulpturi, da bi vedel, čemu je bil postavljen, vendar ga nisem našel.


Lesena skulptura na vzhodnem delu Kostanjevice ob Krki na robu Krakovskega gozda

Preostalo mi je še nekaj sto metrov, da sem prišel do gostilne Žolnir, kjer sem prenočil. Tudi tam sem lahko opazoval skulpturo iz hrasta in kovine. Postavljena je bila v čast Josefu Resllu, ki je izumil ladijski vijak in je med drugim služboval tudi v Kostanjevici na Krki


Gostilna Žolnir in skulptura ladijskega vijaka v ospredju

Pohod iz Samobora do Kostanjevice na Krki je bil zanimiv, ker sem pešačil skozi dve državi: Hrvaško in Slovenijo. Na Hrvaški strani me je predvsem fascinirala velikost Samobora, ki se razteza na površini večih kilometrov vse do meje s Slovenijo. Na slovenski strani pa sem prišel v prave pohodniške kraje, kajti prebijal sem se čez hribovje, ki ni bilo zelo visoko. Vasi ob poti so bile urejene, polja so jim nudile kar bogat pridelek grozdja, koruze, žit itd. Iznad tal pa so se dvigovali rastlinjaki, v katerih so gojili zelenjavo ali cvetje. Pokrajino pa je popestrila reka Krka. Človek je dodal lesene mostove čez njo, ki so izžarevali toplino. Kostanjevica na Krki, ki jo štejejo za enega izmed slovenskih otokov,  je imela že mestne značilnosti, čeprav je bilo opaziti, da njen mestni značaj izhaja izpred 100 let, ko so bili ti kraji pod oblastjo Avstro-ogrske. Kakšnega posebnega napredka v 20 in 21. stoletju iz vidika modernizacije mesta ni bilo videti.


 

Copyright by Janez Černilec 2012