Jakobova pot v Sloveniji
 
Ljubljana - Ivančna Gorica

Svoj prvi pohod po slovenski Jakobovi poti sem začel v Ljubljani. Odločil sem se, da bom hodil iz Ljubljane do Ivančne Gorice(gpx sled-uporaba na lastno odogovornost). Pri zarisovanju poti v Oregon, sem si pomagal z vodnikom po slovenski Jakobovi poti.

Na uradno pot sem prišel na Streliški, kjer gre most čez Ljubljanico na Golovec.


Most čez Ljubljanico na Streliški ulici

Prvi del poti čez Golovec sem poznal, ker sem večkrat tekel Po poteh okopirane Ljubljane v mesecu maju. Šele, ko sem prišel do vasi Orle, se je za mene začela neznana pot. Značilnost tega dela poti je udobna gozdna steza in veliko število pohodnikov in tekačev, ki sem jih srečal na poti.


Observatorij na Golovcu

Orle so zanimiva vas, ki leži na vrhu golega grebena. Tu je lep pogled na ljubljansko barje, pogorje Krim, Iški vintgart, Kurešček itd. Za vasjo opazimo velik kamnolom. Za mene to niso lepi pogledi, ko vidim, da so podrli pol gore.


Hrib nad Orlami

Za vasjo sem se začel vzpenjati po hribu, ki je bil gosto poraščen z drevjem. Imel je strme bregove, zato je bila na določenih krajših mestih gozdna pot dokaj plitvo vrezana v strmino. Ko sem prišel na vrh hriba, sem se po gozdnih kolovozih spustil do vasi Pleše.


Hiša v vasi Pleše

Kmalu za vasjo sem zopet zavil v gozd in sem po kolovozih in gozdnih poteh prišel do naslednje vasi z imenom Repče. Od tu naprej sem kar nekaj časa hodil po grebenu, kjer sem zopet imel na južni strani lep pogled na prej opisano hribovje. Na moji severni strani pa sem lahko opazoval hribe, ki so bili gosto poraščeni z drevesi. Na posekah pa so bili zaselki, npr. Mali Lipoglav.


Vas Mali Lipoglav leži na sosednjem hribu naše hoje

Ko sem prišel do vasi Zgornja Slivnica, se je pot obrnila proti jugu. Tu je treba zaviti na pot, ki vodi skozi gozd v Hrastje pri Grosupljem. Najprej sem želel iti po asfaltni poti v smeri Grosuplja. Vendar sem na Oregonu videl, da je to nepravilna smer. Šel sem po poti do osamljene hiše, kjer se pa pot ni lepo nadaljevala v gozd, saj jaz jo nisem opazil. Zato sem hodil po neizrazitih gozdnih poteh in kolovozih, vendar sem le prišel na markirano stezo, ki me je odpeljala do Hrastja. Oznak Jakobove poti na tem delu nisem opazil. Bile so le lokalne oznake poti s knafeljčevimi markacijami, ki so imele napisane določene črke, katerih pa pomena nisem poznal.


Iz Ljubljane do Višnje Gore nisem opazil oznak Jakobove poti

Iz Hrastja sem hodil po dokaj udobnih poteh do vasi Perovo, ki leži nad avtocesto Ljubljana-Zagreb. Od tu naprej pa po lokalni cesti, ki je dokaj prometna do vasi Polica. V vasi je tudi trgovina, kjer si lahko kupimo hrano, pijačo ipd. Tu začnemo hoditi po Dolenjski, saj jaz sem imel take občutke. Hribi postanejo manj strmi. V gozdovih se poveča delež listnatih dreves, kar vse priča, da smo prišli v toplejše kraje. Pokrajina postane bolj gosto naseljena.


Vas Polica skozi katero gre tudi Evropska pešpot E6

Iz vasi Polica sem se povzpel do Blečjega vrha. Do vasi sem šel po Evropski pešpoti E6. V vasi pa je potrebno najti pravo pot, ki nas popelje najprej čez travnike, nato pa čez dokaj grapast hrib do vasi Dedni dol.


V vas Blečji vrh se povzpnemo po poti Evropske pešpoti E6

Najprej pridemo do osamljene hiše, na katero nas opozarja lajež psov, ko smo v gozdu. Ko smo pred to hišo, nam je lažje pri srcu, kajti zopet smo v ravnini, ki sega vse do Višnje gore. Malo nam popusti adrenalin, ki nam je zrasel, ko smo prečkali gozd iz Blečjega vrha.


Osamljena hiše pred Dednim dolom

Sledi hoja po udobni poti skozi razpotegneno vas Dedni dol mimo kapelic, ki so ob cesti. Nekatere med njimi so imele zelo starinski videz. Tako oblikovanih še nisem videl do sedaj. Med njimi pa so nekatere bolj moderne.


Ena izmed lepših kapelic med Dednim dolom in Višnjo Goro

Ko sem se približal Višnji Gori na levi strani avtoceste Ljubljana-Zagreb, sem prvič opazil oznake Jakobove poti. Ker iz Ljubljane do tega mesta nisem opazil nobene take markacije, sploh nisem imel občutka, da sem na Jakobovi poti. Od tu naprej pa sem lahko spremljal pot, ki je bila meni označena na zelo zanimiv način, kajti te školjke imajo zelo lepo obliko.


Pred Višnjo goro sem videl prvič oznako Jakobove poti

Zamimivo je opazovati tudi podružnično cerkev Sv. Ane v Višnji Gori, ki se lepo vklaplja v okolje.


Podružnična cerkev Sv. Ane v Višnji Gori

Od tu naprej sem nadaljeval pot ob avtocesti, dokler nisem zavil v zaselku Podsmreka za 90° v levo proti hiši, ki je bila oddaljena od lokalne ceste kakšnih 300 m. Začetni del poti sem šel po makadamski cesti. Videti je bilo, da ta pot vodi samo do te hiše. Vendar se je nadaljevala od te hiše naprej do nekaj hiš zaselka Stari trg. Od tu naprej pa je šla skozi gozd do vodnega zajetja. Tu je potrebno biti pazljiv, da najdemo odsek proti jugo-vzhodu, ki nas bo pripeljal do cerkve Sv. Jakoba. Dober kolovoz se kmalu spremeni v strugo hudournika. Takoj nam je jasno, da tu hodijo ljudje zelo redko. Plaziti se je potrebno pod podrtim drevesom, da lahko nadaljujemo pot. Na naši desni strani je strm hrib, iz katerega "štrli" obsežno belo skalovje. Le s težavo lahko opazimo zaraščeno pot, ki se vzpenja proti vasi Velika Dobrava. V zadnjem delu te poti naletimo na odpadke, ki jih je nekdo "zmetal" v grapo. Na koncu se vzpnemo do cerkve Sv. Jakoba, ki je lična manjša vaška cerkev, dobro označena tudi s školjko kot simbolom Jakobove poti.


Skalovje nad stezo proti Veliki Dobravi

Kdor se želi izogniti tej divjini, gre lahko še nekoliko naprej in se po lokalni asfaltni cesti vzpne do Velike Dobrave.


Jakobova cerkev v Veliki Dobravi

Iz Velike Dobrave sem nadaljeval pot po makadamski cesti do Male Dobrave.


Do Male Dobrave vodi makadamska pot

Iz te vasi pa zavijemo do Stične. Gremo skozi gozd z izrazitimi kraškimi pojavi do table Stična, ki se pojavi dokaj hitro, potem ko smo zapustili Malo Dobravo. Vendar je potrebno hoditi še kar nekaj časa mimo hiš Stične, ki so postavljene na zahodni breg hriba, ki se razteza nad to vasjo. Potem so vmes še travniki in polja v ravnini. Šele, ko to prehodimo, pridemo do samostana Stična. Samostan Stična je bogata zgradba, z značilnimi visokimi ograjnimi zidovi, stolpi, cerkvijo in značilnimi velikimi samostanskimi poslopji s številnimi okni. Za samostanom se na vzhodni strani razpotezajo številne hiše, postavljene v hrib.  Nad pokrajino je padla že noč.


Samostan Stična v mraku

Do Ivančne Gorice sem se odpravil po lokalni cesti. Do tega naselja je kakšne 2 km hoje po ravnini. Ivančna Gorica ima kar nekaj gostinskih obratov, trgovin, avtobusno in železniško postajo. Iz Ivančne Gorice, sem se z vlakom odpeljal proti Ljubljani.


Center Ivančne Gorice

Etapa po Jakobovi poti iz Ljubljane do Ivančne Gorice je polna kontrastov: iz mesta pridemo na podeželje, iz strmih bregov prehajamo v ravnine, poleg podeželjskih hiš si lahko ogledamo bogati samostan, smrekovi gozdovi se spreminjajo v listnate gozdove itd.


 

Copyright by Janez Černilec 2012