Jakobova pot v Sloveniji
 
Ljubljana - Vrhnika

Po etapah Jakobove poti hodim časovno nesklenjeno, t.j v različnih časovnih terminih, npr. 1. 5. 2012 sem hodil etapo Novo Mesto - Kostanjevica na Krki, 21. 5. 2012 pa etapo, ki jo bom opisal spodaj, torej Ljubljana - Vrhnika.

Na etapo Ljubljana - Vrhnika (gpx sled-uporaba na lastno odogovornost) sem se odpravil iz avtobusne postaje mestnega avtobusa na Ambroževem trgu v Ljubljani. Najprej sem želel priti na GPS sled, ki sem jo dobil na forumu Jakobove poti.

Šele sedaj, ko pišem to poročilo, sem opazil, da vodi GPS sled iz foruma na relaciji  Ljubljane - Orle po drugi poti, kot sem jo šel sam in še nisem uporabljal sledi iz foruma. Namreč v 1. moji etapi po Jakobovi poti sem si sam določil traso, ki sem jo vrisal s pomočjo knjige o Slovenski Jakobovi poti. Originalna Jakobova pot pride iz Orl do Petrolovega bencinskega servisa Ljubljana Rudnik. Potem gre ob Dolenjski cesti in Hladnikovi cesti proti Murglam.    

Glede na mojo predpostavko, da gre Jakobova pot po Streliški ulici čez Ljubljanico na Golovec, sem napačno predvideval, kje bom prišel na Jakobovo pot. Šele sedaj opažam, da sem bil najman 2 km od originalne Jakobove poti, ki gre na začetku po Dolenjski cesti, ko pride iz Orl.


Na poti po Streliški ulici sem opazil balon

Ker sem imel na GPS napravi izključeno topografijo, sem zamešal sled, ki je bila označena ravno tako z rdečo črto (cesta v Ljubljani) z originalno sledjo Jakobove poti. Iz tega razloga sem mislil, da sem že na Streliški ulici na originalni Jakobovi poti. Ko sem nekoliko bolj natančno pogledal ekran, sem ugotovil, da je pot kar daleč stran. Ko sem se zavedal položaja Jakobove poti, sem se odločil, da grem čez drm in strm. Najprej sem se povzpel v hrib v bližini Streliške ulice. Nekaj časa sem se vzpenjal po Grajski planoti po dobro uhojeni stezi, dokler nisem prišel na vrh planote.


Iz Streliške ulice sem se vzpel na Grajsko planoto

 Nato sem spustil do Karlovske ceste in pot nadaljeval po Kopitarjevi ulici in Zvonarski cesti.


Na drugi strani Grajska planote me je čakala Karlovska cesta

Tu sem prišel do Grudnovega nabrežja, kjer sem po mostu prečil Ljubljanico.


Most čez Ljubljanico na Grudnovem nabrežju

Nadaljeval sem pot po Rečni ulici, Gradaški ulici in zavil po Karunovi ulici. Tu sem šel mimo lične in dokaj velike Trnovske cerkve Sv. Janeza Krstnika.


Trnovska cerkev Sv. Janeza Krstnika

Nato sem se usmeril proti naselju Mivka. Tu sem se v manjši trgovinici kupil hrano in pijačo za na pot. Sledila je hoja po Opekarski cesti in Poti na Rakovo Jelšo. Tu sem prišel na originalno Jakobovo pot.  Markacija Jakobove poti so me usmerile na Pot spominov in tovarištva, ki poteka po trasi, kjer je bila med 2. svetovno vojno bodeča žica okoli okupirane Ljubljane.


Jakobova pot zavije na Pot spominov in tovarištva

Tu sem hodil po Poti spomina in tovarištva, po katerem je bila speljana elegantna pešpot, nasuta s finim peskom in obkrožena z različnimi vrstami listovcev. Najbolj so mi padle v uči vrbe, ki so prevladovale na določenih delih parka. V nedeljskem jutru sem srečeval številne tekače, pešce in bolj redko tudi kolesarje. Šel sem tudi mimo naselja Murgle, ki ga zaznamujejo atrijske hiše, obložene z opekami in ograjene z visokimi ograjami.


Naselje Murgle

Okoli 3 km sem hodil po tej poti, dokler nisem zavil iz te poti in šel čez most. Prišel sem na Cesto v Gorice, nadaljeval po Cesti v Zgornji Log, dokler nisem prišel v gozd. V tem delu poti sem hodil mimo tovarniških hal, trgovin in stanovanjskih hiš, ki so bile večinoma lepe in velike.


Prodajalna Renault Trucks na Cesti  v Gorice

Le redko do sedaj sem hodil po ravninskem gozdu. Ti gozdovi niso prepredeni s stezami kot hriboviti gozdovi, saj tam steze izoblikujejo tudi potočki, ki zaživijo samo ob deževju. Vesel sem bil, da sem imel pod nogami makadamsko stezo, ki je suvereno vodila čez ta dokaj obširen gozd na severu Ljubljanskega barja.


Makadamska cesta, ki vodi skozi gozd na severu Ljubljanskega barja

Kakšne 2 kilimetra sem hodil po teh poteh, dokler nisem prišel do asfaltne poti, na kateri je bilo kar nekaj avtomobilskega prometa. Mimo mene pa so vozili tudi nedeljski kolesarji. Tu sem lahko na južni strani ceste opazil obširna polja. Iz zemlje so ravnokar "prikukali" posevki.


Pot proti Brezovici

Na tem delu poti sem na JV strani lahko ves čas opazoval Krim, ki se je dvigoval nad Ljubljanskim barjem.


Krim se je dvigival na JV Ljubljanskega barja

Iz te poti sem čez nekaj časa zopet zavil na makadam. Vsaj 4 km sem potreboval, da sem prišel do naselja Gmajna. 


Šel sem mimo nekaj hiš v vasi Gmajna

Iz vasi sem po navodilu Jakobovih školj zavil proti jugu po makadamski cesti. Po kakšnih 800 m sem zopet zavil proti JZ. Kmalu nato sem prišel v naselje Notranje Gorice. Ta kraj ima tudi železniško postajo in gostilno z mehiško hrano.


Železniška postaja Notranje Gorice

Iz naselja Notranje Gorice sem zavil na Ljubljansko barje. Dolgo časa sem hodil po makadamski cesti po barju, čez katerega se raztezajo polja in travniki. To monotonost pa "prekinja" grmičevje in bolj osamelo drevje. Med listovci sem opazil hrast, ki je s svojo črvsto konstrukcijo, karizmatičnimi večkrat zaobljenimi zelenimi listi in vdolbinastim deblom "kraljeval" po Ljubljanskem barju. Kot sem pa že prej omenil se na JV dviga pogorje Krima. Pred njim pa se bohotita 2 hriba s cerkvama. Eden izmed njiju je Cerkev Sv. Jožefa nad Preserjem. Na vsake tolika časa so šli mimo mene kolesarji, večina v smeri proti Bevkam.


Ljubljansko barje južneje od Notranjih Goric

Po kakšnih 4 km hoje po makadamski cesti se je le-ta končala. Začel sem hoditi po kolovozu. Bil je dokaj blatnast, na določenih delih so se zadrževale luže kot rezultat deževja pred nekaj dnevi. A kljub tej anomaliji na poti, je bilo dokaj lahko hoditi po tem delu poti, kajti teren je bil raven in ni bilo potrebno premagovati sile težnosti s kakšnim vzpenjajem. Ta pot me je pripeljala zopet na makadamsko pot in na svoji levi strani sem zagledal Ljubljanico, ki se je "leno" premikala po Ljubljanskem barju. Čar ji je dajala temno zelena barva in bregovi poraščeni z listnatim drevjem. Na vsake toliko časa se je pojavil manjši pomol za lovlenje rib.


Pomol ob Ljubljanici

Kmalu sem prišel do vikenda v naselju Bevke. Tu mi je pred lično vikend hišico padel v uči leseni kip ribjega orla, ki po besedah lastnice te hiše, ne živijo na tem področju. Od nje sem tudi izvedel, da se gladina Ljubljanice tu zelo hitro dvigne in grozi, da bo poplavila hišo. Povedala mi je tudi, da gredo tu mimo sedaj pogosto pohodniki, ki pridejo iz hrvaške meje in gredo proti Trstu. Dva starejša pohodnika je pred nekaj dnevi zanimalo, če sta na pravi poti in če so tu v bližini kakšna prenočišča.


Ribji orel pred vikendom v Bevkah

Iz Bevk sem se po asfaltni poti odpravil proti Blatni Brezovici. Tu sem naletel na krajši vzpon, ki me je popeljal v center vasi. Center vasi je spominjal na kakšen trg iz centralne Evrope, le da je bil manjši po obsegu in hiše so imel bolj kmečki kot meščanski videz.


Osrednji del vasi Blatna Brezovica

Iz centra Blatne Brezovice sem se spustil po hribčku. Tu sem zaslišal glasbo. Že od lastnice vikenda in iz plakatov na začetku vasi sem izvedel, da je danes tu na športnem igrišču pod šotori veselica. Narodna glasba je bila vse bolj glasna. Tudi sam sem lahko užival v melodijah polke in valčka. Kmalu sem na ravnini zagledal velik šotor, kjer se je odvijala veselica. Nato sem šel tudi mimo vhoda v prireditveni prostor, ki so ga stražili lokalni varnostniki. Malo naprej pa je bil pripravljen velik prostor, ki je bil ograjen s trakovi in je bil namenjen parkiranju avtomobilov. Glede na pripravljeni prostor sem lahko sklepal, da pričakujejo veliko število obiskovalcev.


Veselica v Blatni Brezovici

Pot sem po lokalni cesti nadaljeval do Sinje Gorice. Ta kraj predstavlja predmestje Vrhnike. Na JZ delu naselja sem opazil tudi tovarno nerjavnega jekla MDM.


Sinja Gorica pred Vrhniko

Iz Sinje Gorice pa sem šel mimo Komunalnega podjetja Vrhnika, ki sem ga prepoznal po kupih ostankov sveč in drugih odpadkih.


Odpadki sveč v Vrhniki

Od tu naprej pa sta me ločila slaba 2 kilometra do centra Vrhnike.


Severni del Vrhnike

Pohod iz Ljubljane do Vrhnike po Jakobovi poti mi je bil bolj zanimiv kot sem pričakoval. Navdušila me je že sama hoja po Ljubljani, čeprav nisem hodil prvi del po trasi Jakobove poti. Posebna je bila tudi hoja po Ljubljanskem barju in skozi redke vasi tega območja.


 

Copyright by Janez Černilec 2012