POHODI PO LASTNI ZAMISLI

Kropa-Vodice-Kropa

Že ves teden oktoberskih počitnic 2014 je lepo vreme, večinoma sončno brez kakaršne koli megle. Kot naročen dan za pohod iz Krope do Jamnika. Od koder se lahko odpravimo na Vodiško planino in iz Partizanskega doma na Vodiški planini naredimo še zadnji kos poti do Krope. Pred pohodom sem prebiral Zgodbe iz Krope, ki jih je spisal Jože Bertoncelj, znan umetnostni kovač iz Krope. Poleg tega sem bral tudi o turističnih znamenitosti Krope. Na podlagi teh informacij sem na Kropo gledal z drugimi očmi, kot sem do sedaj.

Ko sem se v poznem jutru pripeljal do Krope, sem avto parkiral v središču Krope, malo severneje od miniaturnega trga v Kropi, ob potoku Kroparici. Tu je bil lepo urejen parkirni prostor. Gospo, ki je bila zaposlena z določenimi opravili pred hišo, sem vprašal, če lahko parkiram, pa je samo z rameni skomignila, kar je pomenila, da ni bila preveč navdušena nad mojo namero. Ker me ni izrecno prepovedala, sem izkoristil ponujeno priložnost.

Pri orientaciji sem se zopet nanašal na svoj navigacijski pripomoček: Oregon 450. Že doma sem s pomočjo Googlove zemlje in Alpe Adria Topa vrisal zamišljeno pot. Kot že mnogokrat do sedaj sem začel z iskanjem začetka moje sledi. Naprava me je usmerila proti jugu, čez most Kroparce proti Kovaškemu muzeju. Ugotovil sem, da sem že preveč vzhodno, zato sem naredil nekaj korakov proti zahodu, v smeri Fovšaritnice, stare kroparske hiše, kjer je v času izdelovanja žeblov v Kropi, od kar pa je že preteklo ogromno vode v strugi Kroparce, živelo veliko družin. Le-te so imele skupno kuhinjo in med kuharicami ter med člani gospodinjstva se je pogosto pojavljala "fovšarija" glede jedi, ki so jih pripravljale posamezne družine. Tu sem zagledal ozko tlakovano pot, ki se je vila navzgor med hišami. Že po nekaj korakih sem opazil, da imam pravo smer. 


Začetek pohoda proti Jamniku v Kropi

Kamnite poti je bilo kmalu konec, pričel se je ozek kolovoz, posut z odpadlim jesenskim listjem, ki pa je bil na poti v manjših količinah. Pot ni šla dolgo časa proti jugu, kajti kmalu se je prečno usmerila proti vzhodu. Postajala je vse ožja, na njej je bilo vse več listja in sledi v listju so nakazovale, da tu v času dežja, dere voda. Druga razlaga bi bila, da tu gor in dol hodi veliko pohodnikov, vendar bi jaz bolj pritrdil prvi hipotezi. Od tu sem se opazoval Kropo in strmo pobočje na severni strani Krope, ki se je strmo dvigavalo proti nebu.


Gozdna steza proti Jamniku

Jasno mi je bilo, da ne hodim po markirani stezi, kajti niti na začetku poti niti višje v strmini ni bilo nikjer nobene knafeljčeve markacije. Vznemirjala me je samo misel, kaj če naletim na podrta drevesa, ki bi mi preprečila nadaljno hojo. Pozimi tega leta je bil velik žledolom in vetrolom, ki sta družno podrla številna drevesa, ki so podlegla sili težnosti iz različnih razlogov. Na mojo srečo se mi niso zgodila podrta drevesa, le na enem mestu so ležale bukve čez stezo, vendar je izgledalo, da je nekdo ta problem rešil z žaganjem, da se je lahko pohodnik prebil mimo njih.

Ko sem prišel na vrh grebena, me je čakal dokaj širok kolovoz, ki pa se je sedaj usmeril proti jugozahodu, v pravo smer proti Jamniku. Ta kolovoz je imel v nadaljevanju številne odcepe, eden izmed njih, katerega sem ocenjeval, da bi bil lahko pravi, je imel številna podrta drevesa po stezi in jasno mi je bilo, da je neprehoden. Na mojo srečo pa je šla prava pot drugje, in sicer po ilovnatih žlebovih, z dosti listja, ki pa ni bil moteč za hojo. Ko sem se prebijal proti Jamniku po prej opisani poti, sem višje na moje veselje opazil knafeljčeve markacije. S pomočjo njih sem tudi lahko ugotovil, da le-te usmerjajo pohodnike po drugih stezah proti Kropi, kot sem jo sam prehodil.


Markacije, ki so usmerjale pohodnika proti Kropi

Po kakšnih 10 minutah, ko sem videl markacije, sem nad sabo opazil lokalno cesto: Kropa - Dražgoše. Tik pred cesto, sem na levi strani opazil stanovanjski objekt, za katerega pa ne vem, ali je bil vikend, lovski dom ... Od tu najprej sem nekaj časa hodil po prej omenjeni asfaltni cesti. Z zanimanjem sem opazoval cerkev na Jamniku, ki zaradi svoje pojave fascinira mimoidoče. Ravnodušnega pa me niso pustile niti Kamniško-Savinjske alpe (Storžič, Kočna, Grintavec ...), katere dodajajo prostoru fascinanten izgled.

 Ko sem prišel do table Jamnik, me je smerokaz Vodice (Vodiška planina) usmeril v dokaj strm kolovoz, ki je bil del pobočja na zahodni strani. Jasno mi je bilo, da moram priti na vrh jeloviškega grebena, ki je bil na nadmorski višini od 1.100 m do 1.300 m. Do vrha vodi ves čas ilovnati kolovoz ali makadamska cesta. Vsi odcepi so označeni s smerokazi in knafeljčevimi markacijami, da pohodnik na tem delu poti ne more zgrešiti poti, tudi če mu ni v pomoč GPS naprava.

Ko sem prišel na vrh grebena, pa me je čakala grebenska pot proti Vodiški planini. Na začetku se pot umakne nekaj sto metrov v notranjost planote, da ne hodimo ob prepadu. Proti Vodiški planini hodimo po prijetnih ilovnatih kolovozih. Pot pa je dobro označena s številnim markacijami, ki so bile narejene v bližni preteklosti. Take situacije pohodniku nudijo brezkrbnost in čas za sprostitev, če pogosto ne hodiš po teh poteh.


Kolovozi po planoti Jelovice v smeri Vodiške planine

Po kakšnih 45 minutah hoje, ki je bila prej opisana, pa me je presenetil smerokaz, ki me je usmerjal proti vzhodu, na rob grebena, ki se dviguje na zahodni strani Krope. Kar nekaj časa nazaj sem to pot že najman dvakrat prehodil, v smeri, ki sem jo hodil tega dne oziroma v nasprotni smeri. V spominu sem imel dogajanje, ko sem iskal v preteklosti pot proti Zidani skali in Črnemu vrhu. Zavest, da bom lahko imel problem, da najdem to pot, posebno, ker na GSP napravi nisem imel pravilno vrisano smer, ker Adria topo nima vrisane pravilno te poti, je v meni vzbujala nemir. Ta strah je bil odveč, kajti uspešno sem zavil na razcepu poti proti grebenu. Morda mora imeti pohodnik tu malo sokoljevega vida, da opazi knafeljčeve markacije po drevesih, ki pa znajo biti za koga tudi nevidne. Potem pa nas lahko bolj izrazit kolovoz odpelje v napačno smer in se lahko izgubimo oziroma nepotrebno izgubljamo čas za iskanje prave poti.

Proti Zidani skali, ki je ena izmed najvišjih točk pohoda, sem se prebijal po planinski poti, tik ob prepadu. Kasneje sem z zadovoljstvom sem ob robu Zidane skale (1.250 m) opazoval Kropo iz ptičje perspektive ter Karavanke (Stol, Begunjščico, Košuto ...) in Kamniško-Savinjske  alpe. Od tu najprej sem se povzpel še do Črnega vrha (1.304 m) in nato spustil do spomenika Cankarjevega bataljona. Spust se je potem nadaljeval do Vodiške planine.


Spust proti Vodiški planini

Vodiška planina se je tega dne kopala v zgodnjem popoldanskem soncu. Simpatično kočo zunaj obdajajo številne informativne table (Natura, o starodavni lipi, kulinarična ponudba, o Vodiški planini ...). Opaziti ni bilo veliko obiskovalcev koče, kljub temu pa so na klopci pred kočo sedeli: 2 moška in 2 ženski. Živahno so se pogovarjali v narečju, ki je značilno za Radovljico in njeno okolico. Kasneje se je izkazalo, da je bila ena od žensk oskrbnica koče, ker me je vprašala, če me lahko s čim postreže. Razložil sem ji, da se takoj odpravljam proti Kropi. Prosil sem jo za mobilno številko, če bom kdaj potreboval kontakt. Odšla je v kočo in kmalu mi je prinesla mobilno številko Partizanskega doma na Vodiški planini: 030 258 419.
Prvič pa sam si tudi bolj natačno ogledal ogromno, košato lipo, za katero je pisalo, da je stara 500 let. Torej je svoje otroštvo že imela v letu 1.500.

Partizanski dom na Vodiški planini

Iz Vodiške planine sem se odpravil proti Kropi. Sveže markacije so me usmerjale v pravo smer. Kmalu sem se začel strmo spuščati proti Kropi. Na planinski poti je bilo veliko odpadlega, rjavega lista, po katerem sem bredel podobno kot po nizkem snegu, s to razliko, da sem pri vsakem koraku upal, da ne bom stopil na kakšen neraven predmet, ki bi mi povzročil zvin gležnja. Kljub nevidni podlagi zaradi prej opisanega listja, sem bil vsak korak bližje Kropi. Na približno polovici prehojene poti sem prišel do razcepa, kjer sem se odločal za pot proti središču Krope in proti izviru Kroparice. Ker še nisem bil nikoli pri izviru Kroparice, sem se odločil za to pot.


Razcep, ki nas usmerja proti cerkvi v Kropi ali izviru Kroparice

Proti izviru Kroparice se je nadaljevala podobna pot kot do sedaj: strma in pokrita z listjem. Ko sem se pričel približevati izviru, je žuborenje potoka postajalo vse bolj glasno. Ko pa sem stopil na leseni most, sem lahko zagledal potok, ki je po bregu tekel proti Kropi. Človeška roka mu je uredila strugo z jezovi in mu uredila kamnito podlago. Vodno-gospodarstvo Radovljica se je tega potoka lotila strokovno, kajti table so opozarjale, da je tu gibanje omejeno, ker gre za vodno zajetje. Kljub temu pa me je radovednost gnala do izvira Kroparice, ki je iz pod skal drla na površje in se v obliki manjših slapov stekala proti dolini. Že kmalu po izviru je bil njen tok dokaj velik.


Izvir potoka Kroparica

Čakal me je še zadnji del poti do Krope. Najprej sem šel mimo Stare fužine - žaga in mlin in po nekaj sto  metrih stopil na asfaltno cesto: Kropa - Jamnik. Na ovinku sem zagledal staro kovačijo. Kmalu sem prišel do krajevne table: Kropa. Obe cerkvi, velike in nekoliko manjše hiše, večina izmed njih starejšega datuma izgradnje in Kroparica so tvorile zanimivo kombinacijo, ki je bila všečna mojim očem. Potok Kroparica pa je v tem delu ves čas močno žuborel, kar mi ni bilo vsakdanje. Spraševal sem se, ali to prebivalcev nič ne moti? Temu potoko pa verjetno niso nasprotovali kovači, ki so za svojo kovaško obrt potrebovali stalno vodno energijo. Tik preden sem prišel v Kropo, sem šel še mimo žebljarske kovačnince, ki je muzejski objekt, t.i. vigenjc Vice.

Pohod pa sem zaključil tam, kjer sem ga začel, na Fužinarskem trgu - placu. Vendar sem se ob zaključku pohoda vzel nekoliko več časa za ogled stavb in ostale potrebne infrastrukture na tem trgu in njegovi bližini. Iz videnega sem lahko zaključil, da so tu nekoč živeli obrtniki, ki so imeli prmerne dohodke, če sklepamo iz videza hiš, ki so bile dokaj velike s številnimi okni. Nekatere so bile prenovljene, druge ne, torej so kazale še bolj prvoten videz. Očitno je to kraj, katerega lastniki hiš se morajo držati predpisov o kulturni dediščini. Kraj pa zaznamuje tudi umetnostno kovaštvo, kajti opazimo lahko številne okrasne in uporabne predmete, ki so skovani iz železa, npr. ulične svetilke, "gavtre" na oknih, ograje, vhodna vrata z dodatki iz ličnega oblikovanega železa npr. kljuke, okrasni zmaj, okrasna nakovala, spomenik v spomin borcev iz NOB ...  Spregledal pa tudi nisem informativnih tabel na Fužinarskem trgu, ki obiskovalce obveščajo, katere storitve, povezane s turizmom, ponuja Kropa. Na koncu naj naštejem še gostinske obrate, ki sem jih opazil: gostilna pri Jarmu, apartma Pr Kovač, C bar Kropa ...


Hiše nad fužinarskim trgom v Kropi

Pohod je bil zanimiv. Na koncu, ko sem videl, da je bila prehojena razdalja okoli 10 km, sem bila kar malo presenečen, kar čez palec mi je bila pot daljša. Kljub temu, da sem tu že nekajkrat hodil, pa sem tokrat spoznaval stvari, ki jih do sedaj nisem poznal o Kropi.

GPS sled pohoda, lahko dobite tukaj.
Za film iz pohoda, kliknite tukaj.
Za slike iz pohoda, kliknite tukaj.

Copyright by Janez Černilec 2014