POT KURIRJEV IN VEZISTOV

Naravske ledine - Slovenj Gradec

 Domov
Vransko - Ljubno
Ljubno - Sleme
 
Sleme - Koča na Peci
Koča na Peci-N. ledine
Forum
Kontakt


 





 

 

Iz Naravskih ledin sem se povzpel na Uršljo goro. Šlo je za udobno planinsko pot, ki je bila vsaj tri četrtine skoraj kolovoz. Le v zadnjem delu je postala malo bolj ozka in bolj skalnata. Ko sem prišel na ožjo planoto na vrhu Uršlje gore, sem vedel, da bom kmalu zagledal vrh. Resnično, se je kmalu pred menoj pojavil telekomunikacijski stolp in vrh Uršlje gore. Po ne preveč strmi poti sem odšel na vrh Uršlje gore. Tega dne ni bilo lepega pogleda v dolino, kajti okoli Slovenj Gradca je bilo polno belih gostih oblakov, ki ji rečemo megla.


Vrh Uršlje gore

Odpravil sem se do Koče na Uršlji gori, ki je v neposredni bližini vrha. Gre za veliko kočo, s prijaznim gostinskim osebjem. V bližini koče je tudi cerkev, v kateri je vsaka slika križevega pota delo drugega slikarja. Poleg tega je ta cerkev na najvišji nadmorski višini v Sloveniji.


Koča na Uršlji gori in cerkev na Uršlji gori

Iz Uršlje gore sem se odpravil proti Slovenj Gradcu. Šlo je za podoben spust kot iz Menine planine, Golt, Pece. Vendar je bil najdaljši od prej omenjenih. Po podatkih iz smerokazov naj bi pohodnik potreboval 4 ure do Slovenj Gradca, kamor sem bil namenjen.  Po nekaj časa hoje sem opazil, da me markacije usmerjajo v levo. Ker ni bilo nobenega smerokaza, za kakšno pot naj bi šlo, sem se odločil, da ne grem na njo. Ker sem ob sebi še vedno imel markacije, sem upal, da grem proti Poštarskemu domu. Ker nisem bil prepričan v to, sem vprašal mimoidočega planinca, ali gre pot proti Poštarskemu domu. Ker mi je pritrdil, sem nadaljeval pot. Bilo pa mi je vse bolj žal, da nisem šel po prej omenjeni stezi, ki je bila krajša. Ta pot se je resnično "vlekla" do Poštarskega doma. Po več kot 2 ur hoje sem prišel do Poštarskega doma pod Uršljo goro, ki se nahaja že skoraj v dolini. Kajti nad njim in pod njim so že osamele kmetije.

Nekoliko nad Poštarskim domom sem videl na smerokazih, da je šlo za dve poti, ki sem jih zgoraj omenjal, in sicer čez Kozarnico in čez Kal. Razlika v času hoje navzgor med tema dvema potema je 15 minut.

 
Poštarski dom pod Uršljo goro

Kmalu sem prišel do vasi Sele. Tu je asfaltna pot serpentinasto "tekla" proti dolini. Ko sem že mislil, da bom  po teh poteh prišel do Slovenj Gradca, sem zavil na dvorišče stanovanjske hiše, nato po kolovozu najprej navzdol po travniku, nato pa sem prišel v gozd, kjer se je pot zopet neprestano spuščala. Ta del poti se je končal pri zapuščeni cerkvi Sv. Miklavža.


Zapuščena cerkev Sv. Miklavža v vasi Sele

Proti Slovenj Gradcu sem od tu odšel po zanimivi gozdni poti. Na koncu sem prišel do lokalne ceste Kotlje - Slovenj Gradec. Tu sem pri Slovensko kitajski restavraciji zavil iz lokalne ceste po občinskih cestah in kolovozih proti Slovenj Gradcu. Ves čas sem se spuščal. V določenem trenutku sem imel pred seboj panoramski pogled na Slovenj Gradec. Še malo kasneje pa sem prišel do cerkve Sv. Redegunde.


Slovenj Gradec

V Slovenj Gradcu sem zaključil svoj 5 dnevni pohod. Načrtoval sem, da bo moja zadnja etapa Kremžarjev dom - Roglja, a sem bil preveč utrujen za zadnjo etapo. Na poti na avtobusno postajo Slovenj Gradec sem srečal tudi Klemena Trilerja, ki se je odpravil po Slovenski planinski poti, da bi z njo opravil v čim manj dnevih in s tem popravil dosedanji rekord proge, ki znaša 10 dni neto oziroma 11 dni bruto. Postavljen pa je bil leta 1983 s strani Franceta Kavčiča in Marka Dovjaka. Zakaj 11 dni bruto? Ker sta 1 dan počivala zarad vremenske fronte.

Copyright by Janez Černilec 2012