RAZISKOVALNA NALOGA

Raziskovalna naloga: Z nordijsko hojo po Iskrivi pešpoti: Brnik-Mojstrana | DOWNLOAD PDF |

Nordijska hoja ni sprejemljiva za določene ljudi. Imajo zelo ciničen pogled na njo. Postavljajo naslednja vprašanja oziroma trditve, npr.: Ali ni hoja v genih? Dokler ni doktorata iz nordijske hoje, ne sprejmem! Saj palica ni del telesa? Prodajanje megle in palic. S palicami hodimo že od nekdaj, zato znamo hoditi z njimi …  

Če človek osvoji tehniko nordijske hoje oziroma se nauči korakov (dvotaktni diagonalni korak, dvokorak s soročnim odrivom, trokorak s soročnim odrivom, štirikorak s soročnim odrivom in peterokorak s soročnim odrivom), da so izvedeni tehnično pravilno, potem začne uživati v tem načinu gibanja in se prebija skozi naravo graciozno po vseh vrstah terena. 

Človek zna hoditi, medtem ko se mora s palicami šele naučiti. Žal tega nima v svojih genih. So pa strokovnjaki za gibe ugotovili, kako naj nordijska hoja poteka čim bolj optimalno iz vidika racionalnosti. 

Ljudje lahko vzamejo palice in hodijo po svoje, vendar gibanje ne bo nikoli dovršeno. V tem gibanju tudi nikoli ne bodo mogli uživati. Zgolj se bodo opirali na palice. Da bi hoji dali pospešek s palicami, o tem ni ne duha ne sluha.

Na ŠC Kranj smo pripravili pohodniško pot na podlagi Iskrivih kart, ki obišče kraje, kateri so povezani s figurami iz teh kart, npr. v Vrbi obišče rojstno hišo Franceta Prešerna (srčev kralj) ipd. Figure na kartah upodabljajo znani, pokojni slovenski literati, kiparka, slikarja, gospodarstvenik, popotnica, matematik, biologinja in inovator.  

Nordijska hoja lahko veliko prispeva, da bo užitek na poti večji, razgibali celotno telo, enakomerno obremenjevali svoje telesne ude in se sprostili.