zagreb_samobor

POT KURIRJEV IN VEZISTOV

Ljubno - Sleme




 

Naslednji dan sem nadaljeval svoj pohod proti Andrejevemu domu na Slemenu. Vedel sem, da se bom moral tega dne povzpeti na Golte, nato spustiti iz njih v dolino, bolj natančno v Šmihel nad Mozirjem. Nato pa povzpeti do Belih vod in se zopet spustiti v graben s strahom vzbujajočim imenom Hudi graben. Iz njega pa priti do Andrejevega doma na Slemenu, ki leži več kot 1.000 m nad morjem.

V zgodnjem julijskem jutru sem se iz gostišča Pevc odpravil proti središču Ljubnega ob Savinji. Tu se je življenje šele prebujalo, kajti redki ljudje so hiteli z avtomobili v službo, drugi so že zalivali cvetje na mostu nad Savinjo ...

Sam sem se za krajši čas vstavil v pekarni, kjer sem si kupil sendvič in pijačo za na pot.


Ljubno ob Savinji

Kmalu sem prišel do potoka z mostom za naseljem Ljubno, kjer sem ga prečil.


Most čez potok Ljubnica v Ljubnem

Ko sem prišel čez most, sem začel hoditi navkreber. Pot se je dokaj strmo vzpenjala. Nekoliko se je zravnala le pri osamelih kmetijah. Okoli njih so bili pašniki, kjer se je pasla živina. Ko sem prišel do zadnje kmetije na tem delu, sem moral preplezati ograjo, da sem prišel do poti, po kateri bi lahko šel naprej. Vendar me je pes pregnal, da sem se vrnil tja, od koder sem prišel. Sedaj sem "obral" svojo smer za ograjo, ki je ograjevala pašnike. Kar nekaj časa sem potreboval, da sem obkrožil kmetijo za žičnato ograjo in zopet stopil na markirano pot.  


Asfaltna pot nad Ljubnim proti Mozirski koči

Kar nekaj kilometrov sem hodil po asfaltni cesti, dokler nisem prišel do razcepa, kjer sem stopil na označeno planinsko pot, ki se je strmo dvigovala med drevesi proti Goltem oziroma Mozirski koči.


Planinska pot proti Mozirski koči

Šlo je za tipično planinsko pot, ki je bila na mnogo mestih zaraščena z visoko travo, praprotjo in drugim rastlinjem, ki je bohotno uspevalo na poletnem soncu. Večji del se je sorazmerno strmo dvigovala, na določenih mestih pa je nekoliko popustila strmina, da je bila hoja manj naporna. Posebno strmo se je pričela dvigovati pred zadnjo kmetijo na poti. Ko sem prišel do te kmetije, me je
zopet pregnal pes na ograjene pašnike in mi ni dovolil prehoda po markirani poti mimo kmetije. Ker sem odšel za krajši čas iz markirane poti, sem potem v nadaljevanju imel problem, da jo zopet najdem. Na mojo nesrečo, pa sem imel na tem delu napačno vnešeno pot v GPS napravo, kajti pomaknjena je bila za nekaj sto metrov bolj levo, kot je dejansko šla v naravi. Kar nekaj časa sem taval na tem območju, na katerem me je kontroliral tudi prej omenjeni pes, kje hodim. Najprej sem šel nekaj sto metrov v levo, da sem se prepričal, ali je tam pot, kot je kazala naprava. Ko sem ugotovil, da tam ni poti, sem se vrnil na izhodišče. Potem sem vklopil topografijo na napravi in končno le našel pot in markacije proti Mozirski koči. Dejansko sem bil na pravi poti že od samega začetka, vendar sem spregledal markacijo na drevesu.

Nadaljevala se je podobna planinska pot, vendar je bila nekaj časa manj zaraščena, kar je omogočalo bolj tekočo hojo. Potem sem prišel do smerokaza, ki je kazal proti Mozirski koči.

Na mojo žalost pa zagledam sinje plavo rumeno markacijo, ki je vodila že na prvi pogled po bolj zaraščenih poteh skozi goščavo. Odločil sem se za to pot, po kateri ne hodijo pogosto pohodniki, kajti na določenih mestih je bila že povsem zaraščena in samo markacijam in GPS napravi se lahko zahvalim, da sem hodil v pravo smer. Končno sem prišel do asfaltne ceste, ki je vodila na vrh Golt. 

Ko sem nekaj časa hodil po tej cesti, sem zagledal smerokaz Mozirska koča. Pot je šla tako strmo navzgor, da so ustvarjalci poti na začetku zgradili več lesenih stopnic.


Smerokaz proti Mozirski koči

Proti koči je vodila shojena planinska pot, ki je bila ves čas markirana po pravilih. Nekje sem zavil iz te markirane poti. To sem opazil šele čez nekaj časa, ko ni bilo okoli mene več markacij. Pot pa je še vedno bila zelo shojena. Iz tega razloga sem nadaljeval pot. Višje na hribu sem zagledal kovinsko ograjo in asfaltno cesto, ki je vodila navzgor. Z zanimanjem sem kar po brezpotju stopil na to cesto in kmalu prišel do kioska, okoli katerega je na lesenih klopcah sedelo nekaj ljudi za lesenimi mizami. Prišel sem na Alpski vrt Golt. Od tu je bilo še nekaj sto metrov do Mozirske koče. 


Mozirska koča na Golteh

Sledil je strm spust proti Šmihelu nad Mozirjem. Večkrat je planinsko pot prečila asfaltna cesta Mozirje - Golte. Deležen sem bil tudi lepih panoramskih pogledov na Mozirje, Šoštanj in Velenje.


Pogled iz Golt na Šoštanj, Velenje in oklico

V spodnjem delu poti sem prišel najprej do osamelih kmetij, nato pa do prvih hiš Šmihela.


Kmetija nad Šmihelov

Tu sem zopet stopil na asfaltne ceste. Sedaj sem se napotil proti Belim vodam. Zelo dolgo sem hodil mimo prej omenjenega zaselka. Pri tem sem se večino spuščal. Ko sem se vzpel do zadnjih hiš Šmihela, sem se strmo spustil v graben, kjer je tekel potok Ljubija.


Potok Ljubija v zaselku Bele vode

Tu sem se začel vzpenjati proti zaselku Bele vode. Zelo dolgo časa sem se vzpenjal po asfaltnih cestah. Potem je sledil krajši spust, dokler se nisem usmeril proti Hudemu potoku. Ko sem prišel v ta graben, sem bil presenečen nad zaraščeno stezo, ki me je vodila po levem bregu nad Hudim potokom. Zelo dolgo časa je tekla po pobočju, v katerega je bila plitvo vrezana. Po kakšnem kilometru se je le položno spustila na makadamsko cesto v Hudem potoku.


Hudi graben

Sedaj sem prišel na Evropsko pešpot E6, ki se je vila proti Andrejevemu domu na Slemenu. Najprej se je strmo dvignila nad Hudim grabnom. Potem se je nekoliko zravnala, ko sem se približeval kmetiju na Žlebniku pri Belih vodah, kjer je bil ustreljen tudi partizanski pesnik Karel Destovnik - Kajuh. Od tu se je bilo potrebno kar nekaj časa vzpenjati po gozdnih stezah do Andrejevega doma na Slemenu.     


Vzpenjajoča gozdna pot proti Andrejevemu domu na Slemenu

V Andrejevemu domu na Slemenu sem prenočil.

Andrejev dom na Slemenu

Pohod iz Ljubnega ob Savinji do Andrejevega doma je imela pečat gorskega in vaškega  pohoda. Gibal sem se po obsežnih gozdovih Golt in dolgih zaselkih Šmihela in Belih vod. Za zaključek pa sem se vzpel še na Sleme po lepih gozdnih stezah mimo osamelih kmetij.

Omeniti pa je potrebno še hrib Sv. Križ z dvema cerkvama na vrhu. Le-tega prvič zagledamo v Šmihelu nad Mozirjem. Potem pa je v našem vidnem polju skoraj ves čas poti. Ko smo na Slemu, pa je eden izmed najbolj izstopajočih objektov, če opazujemo bližnjo in daljno okolico.


Hrib Sveti Križ nad Šmihelom nad Mozirjem

Copyright by Janez Černilec 2012