CENIKI ARTIKLOV (PRODAJNI)                                                                                       FAKTURIRANJE           IZHODIŠČNA STRAN

POSLOVNI DOGODEK

Nastavljamo cenik za gorsko kolo Diamondback Rattler XC. Podobno bi vnesli v cenik tudi za ostale artikle iz te skupine.

OBDELAVA PODATKOV Z RAČUNOVODSKIM PROGRAMOM SAOP


Postavimo se v Fakturiranje, Šifranti, Ceniki artiklov.


Najprej nastavimo cenik, da kliknemo na tri pikice pri Cenovno področje.


Vnesemo Nov cenik na gumbu Nov vnos .


Ko smo vnesli spodnje podatke, stisnemo gumb Potrdi.


Izberemo Splošni prodajni cenik na treh pikicah in označimo prazno vrstico, da naredimo nov vnos . Cene pa veljajo za 28. 01. 2006, kar je razvidno iz Datuma.


Vnesemo artikel gorsko kolo Diamondback Rattler XC.


Določimo datum veljavnosti cenika npr. od 01. 01. 2006.
 
Ker ne vemo, kdaj bo prenehal ta cenik, pustimo polje prazno. Datum začetka in Datum konca izpolnjujemo samo v primeru akcij npr. če traja od 1. 4. 2006 do 15. 4. 2006, napišemo Datum začetka 1. 4. 2006 in Datum konca 15. 4. 2006.

Prodajna cena vnesemo ceno za kos npr. 156.846 SIT.

Enot za ceno izberemo 1, kar pomeni 156.846 SIT za enega. Če bi izbrali 10, pomeni da stane 10 artiklov 1.568.460 SIT - to bi zapisali pod Prodajna cena.

Če je kljukica pri Cena z DDV, pomeni obračunan DDV v ceni npr. cena 156846 vsebuje DDV. V zgornjem primeru ni kljukice, kar pomeni, da je cena brez DDV, ker v veleprodajnih cenikov ne vpisujemo DDV.

V primeru, da bomo povečali cene v ceniku za 10%  od 01. 02. 2006, izberemo gumb .


Program vpraša, iz katerega cenika bomo spreminjali cene (IZ CENIKA).

Vpraša, v kateri cenik (V CENIK) bomo dajali podatek - mi smo izbrali istega). Npr. če bi imeli maloprodajni cenik in bi ga zmanjšali za 20%, bi ga dali v veleprodajni cenik.

Datum začetka cenika navedemo 01. 02. 2006. Datum konca ne navajamo.

V polju Faktor navedemo, za koliko bomo povečali cene npr. za 10% (faktor 1,1).

Pri Zaokrožitev navedemo zaokroževanje, ki je odvisno od vrste blaga npr. vijaki na 1 tolar, avtomobile na 1000 tolarjev ipd.

Če bi procentalno želel povečati samo določene artikle, bi jih označil po šifrah, dobaviteljih, skupini artikla, črtna šifra ipd. Če pustimo prazno, poveča ceno vsem artiklom.

Po stisku gumba Potrdi, nam program spremeni cene. Če izberemo zgoraj in opcijo Cenik artiklov, lahko obvestimo stranko o spremembi cen.


V oknu nastavimo
Datum veljavnosti (cenovno področje) in od kdaj bo veljal cenik. Če želimo prikazati npr. popuste za določeno stranko, moramo vnesti stranko v polju Za stranko. Izberemo gumb Tiskaj.


Po kliku npr. Predogled dobimo naslednji prikaz (glejte naslednje okno).


Cenik kot ga vidimo v Predogled. Lahko pa bi ga tudi natisnili, če bi izbrali .


Blago bomo prodajali po cenah, ki smo jih predhodno vnesli. V tem primeru ne bomo kalkulirali cene po prejemu blaga kot je značilno za trgovino na drobno.