Jakobova pot v Sloveniji
  
Zagreb - Samobor

Dolgo časa sem premišljeval, kako naj pridem do Slovenske vasi. Da bi se tja odpeljal z avtomobilom, ni bilo možnosti. Tudi avtobusni prevoz ni bil mogoč, ker ni povezave, npr. Obrežje mejnih prehod - Ljubljana. Na internetu obstaja postajališče Obrežje mejni prehod, vendar to ni uradna postaja in vstop na avtobus ni možen.

Obstajala je možnost, da grem z vlakom do Brežic. Potem pa peš iz Brežic do Slovenske vasi. Vendar je razdalja kar velika, okoli 16 km, samo da se pride na začetek poti. Potem pa najman 26 km iz Slovenske vasi do Kostanjevice na Krki.

Še najbolj privlačna se mi je zdela možnost, da grem z vlakom do glavnega kolodvora v Zagrebu. Nato pa prvi dan peš do Samobora (GPX sled - uporaba na lastno odgovornost). Drugi dan pa iz Samobora do Kostanjevice na Krki.

Na poletni sončni dan v mesecu juliju 2012 sem izstopil iz vlaka na glavnem kolodvoru v Zagrebu. Na postaji je bilo veliko mladih popotnikov iz celega sveta, ki so večinoma nosili velike nahrbtnike na ramenih. Ko sem stopil iz notranjosti železniške postaje na Trg kralja Tomislava, sem zagledal okoli sebe velik vrvež, mimo mene so vozili avtomobili, tramvaji ... Ljudje so hodili po ulicah, čakali na prevozna sredstva na postajah ali posedali na klopcah po parku oziroma ulicah in pred gostinskimi lokali.


Center Zagreba, kjer sem začel pohod

 Odpravil sem se proti zahodu Zagreba v smeri Samobora. Najprej sem hodil po centru mesta. Potem pa sem se vse bolj oddaljeval od njega. Na tej poti sem videl nekaj slovenskih ulic kot npr. ulico Janeza Bleiweisa ... Šel sem tudi mimo Zahodnega zagrebškega kolodvora, tovarne Pliva in prodajalne s čevlji Planika. Na tej poti so ves čas mimo mene "švigala" vozila, ki so v okolico oddajala specifičen zvok in okoli mene so se širile vonjave po bencinskih hlapih. Med hojo sem opazil več kot 20 avtobusov mestnega prevoza z napisom Črnomerec. Mimo mene so šli na vsakih nekaj minut. Očitno sem izbral najbolj prometno cesto v mestu. 


Tovarna Pliva v Zagrebu

Ko sem zavil iz prometne ceste proti jugu in prečil železniško progo, sem vedel, da bom zapustil le-to in se podal v bolj mirne ulice, kjer je prevladoval mir in bolj čisto okolje.


Mirnejši del Zagreba proti Samoboru

 Počasi sem se približeval obrobju mesta na zahodu. Šel sem mimo nekaterih prodajaln avtomobilov in motornih vozil: Peugeot, Honda,  Yamaha ...


Prodajni salon Yamaha v Zagrebu

Nato pa sem prišel do ceste v bližini reke Save, po kateri sem odšel do Samoborske ceste. Na Samoborski cesti je most čez reko Savo, ki mi je omogočil, da sem prišel na drugi breg reke.


Most čez Savo na zahodnem delu Zagreba

Na drugi strani sem videl napis mesto Sveta Nedelja. Na internetu sem prebral: Sveta Nedelja je najmlajše mesto v Zagrebški županiji. Geografsko je lociran na zelo privlačni lokaciji, ki obsega ravninski in gričevnati del, ki je oddaljen 17 km zahodno od Zagreba. Razprostira se na 42 km2 in obsega 14 naselij (Brezje, Novake, Stmec ...). Ima okoli 20.000 prebivalcev. Na začeku, ko sem vstopil v to mesto, sem šel mimo nekaj tovarniških obratov, nato pa sem zavil iz mestnih ulic na poljski kolovoz. Le-ta me je pripeljal v naselje Klanjec. Potem sem šel skozi Novake in na koncu tega naselja prečil avtocesto Zagreb - Ljubljana. 


Avtocesta Zagreb - Ljubljana

Nato pa sem prišel v naselje Brezje. Šel sem mimo firme Telekomunikacije Steiner.


Firma telekomunikacije Steiner v Brezjah (Nova Nedelja)

Kmalu sem pred seboj zagledal Svetonedeljski Breg. Zavedal sem se, da je tukaj konec zagrebške ravnine. Poleg tega sem vedel, da Samobor ni več veliko oddaljen. Predvideval sem, da se razprostira za tem hribom.


Svetonedeljski Breg

Začel sem se vzpenjati na njega. Šel sem mimo nekaj luksuznih hiš z opečnasto fasado. Nato sem prišel do točke, kjer sem zavil po stezi in nekoliko višje na hribu, sem zopet prišel na asfaltno cesto. Tu so bili po bregovih zasejani vinogradi. Iz tega brega je bil lep pogled na mesto Zagreb.


Panoramski pogled iz Svetonedeljskega Brega na Zagreb

Iz Svetonedeljskega Brega sem šel naprej navkreber, dokler nisem po asfaltnih in makadamskih cestah dosegel vrh hriba. Iz vrha hriba sem lahko na zahodni strani že videl Samobor. V tem delu je bil tudi telekomunikacijski stolp.


Panoramski pogled na Samobor

Po severovzhodni strani hriba sem se spustil po strmi asfaltni cesti proti dolini. Po kakšnem kilometru spusta v kraju Sopot, sem zavil na gozdno stezo, ki me je pripeljala do lokalne ceste za Samobor.


Strma asfaltna cesta nas pripelje v kraj Sopot, kjer zavijemo na gozdno pot za Samobor

Po zelo prometni cesti sem se odpravil proti Samoboru. Pred menoj je bilo vsaj 3 km ravne ceste, ki se je vila do prvih hiš Samobora. Zopet sem bil na "udaru" bencinskih hlapov, zvoku mimoidočih avtomobilov, ki so mimo mene "švigali" z veliko hitrostjo. Previdno sem hodil po levi strani ceste. Mimoidočim avtomobilom sem se umikal na bankine, ki so bile nasute s peskom. Monotonost hoje po tej cesti sem "razbijal", da sem opazoval, kako se približujem jumbo plakatom ob cesti. Najprej so bili zelo oddaljeni in nečitljivi. Nato sem se jim vedno bolj približeval, postajali so vedno večji in berljivi. 


Ravna cesta proti Samoboru

Ko sem prišel v Samobor sem se začel "prebijati" po ulicah tega mesta. Najprej sem hodil po njegovem ravninskem delu. Na koncu pa sem se nekoliko povzpel, da sem prišel v stari del mesta, kjer sem tudi prenočeval v hotelu Lavica. Tu je bil klasični avstro-ogrski trg z značilnimi hišami. Gostinski lokali so imeli zunaj nameščene stole in mize. V poletni noči je tam sedelo veliko število gostov. Poleg pijač so ponujali tudi sladoled ... Na tem trgu pa je bila tudi restavracija, kjer je bilo možno naročiti hrano.  


Stari del Samobora

Pohod iz Zagreba v Samobor je bil zanimiv, kajti videl sem povsem nove kraje. Hojo po mestu je nekoliko motil gost promet. Če bi šel še enkrat po tej poti, bi vrisal pot skozi Zagreb po manj prometnih cestah. Posebno zanimivo je bilo hoditi po hribu na območju Nove Nedelje in po Samoboru. Tu je bilo bolj ruralno okolje, ki je bolj pisano na kožo pohodniku.

Možno bi bilo, da bi se peljali do Zagreba z vlakom. Iz Zagreba v Samobor z avtobusom. V Samoboru presedemao na avtobus do Bregane.


 

Copyright by Janez Černilec 2012