PREDSTAVITEV UDIN BORŠTA


s

















Udin boršt (kliknite za Power point) je ena najstarejših ledeniških teras v Ljubljanski kotlini. To je celovit, od okolice razločno omejen gozdni kompleks.


Krajinski oz. spominski park Udin boršt je zaradi naravnih pogojev na ledeniški terasi iz apnenčastega konglomerata eno zadnjih sklenjenih območij nižinskih gozdov v osrednji Sloveniji. V velikosti 1725 ha se razprostira severno od Kranja, in sicer med Kokrico na jugu, Tenetišami, Goričami in Letenicami na vzhodu, naseljema Križe in Sebenjam na severu ter Žiganjo vasjo, Zadrago, Dupljami, Strahinjem in Naklem na zahodu. 

''Preluknjan'' s številnimi vrtačami, kraškimi jamami in vodnimi izviri predstavlja tudi najboljši primer t.i. konglomeratnega krasa v Sloveniji. S tem gozdnim okoljem in okoliškim podeželjem domačini že stoletja umno gospodarijo, njihov način življenja pa se v bližnjih vaseh odraža v številnih objektih kulturne dediščine, lokalnih rokodelskih spretnostih, običajih in praznikih. V osrčju Udin boršta so si skrivna zatočišča našli tudi roparski rokovnjači, ko so tu prebivali predvsem v prvi polovici 19. stoletja. Udin boršt tako na samem pragu Nakla in Kranja ponuja domačinom in obiskovalcem sprostitev, raznoliko doživljanje gozdne narave in kmetijske krajine ter spoznavanje pestre podeželske dediščine. 

Nastanek

Udin boršt je ledeniškega nastanka, kar dokazujejo njegova prodnata oz. konglomeratna
sestava. V konglomeratu prevladujejo apnene oblike, bolj redki pa so prodniki vulkanskih kamnin. Zakrasevanje sega v medledeno dobo, ko so bile apnene terasne naplavine ugodna podlaga za razvoj krasa v toplejšem podnebju in ob obilici vode. V tej dobi so se razvile različne kraške oblike: vrtače, kraške jame, ponori, kraški izviri, katerih izdatnost niha, vendar nikoli ne presahne ker pod konglomeratom leži neprepustna oligocenska glina. Konglomerat, ki sestavlja terase je debel 10 do 15 m. Na stiku se pojavljajo studenci, katerih izdatnost niha, vendar manj kot v dinarskem krasu, zato nikoli ne presuše. Tu je nastal čisto poseben tip krasa, ki ga drugje ne poznamo.

Geološko gledano gradijo kameninsko podlago Udin boršta večinoma apnenčasti konglomerati, ki pa so zaradi preperine, ki pokriva teraso, vidni le na posameznih mestih. Taka podlaga pa določa tudi vse ostale dejavnike na tem območju, kot so relief, prst, vegetacija, raba prostora, biotsko raznovrstnost, vpliva celo na kulturno dediščino.

Geološka sestava je namreč omogočila zakraselost Udin boršta v sicer nekraškem svetu in v njem lahko najdemo številne površinske kraške oblike (vrtače, brezna, kraški izviri) ter kraške jame. Med 14-imi poznanimi jamami sta najbolj znani Arneševa luknja v Sp. Dupljah (z dolžino 815 metrov), ki jo je omenjal že Valvasor v Slavi vojvodine Kranjske, in jama Dopulnek v Zadragi (dolžina 306 metrov).

Padavine na zakraselem površju Udin boršta skozi propustno konglomeratno kamenino ponikajo v podzemlje. Ta voda prihaja ponovno na dan v obliki kraških izvirov, v vzhodnem delu pa se padavine zbirajo v potoke. Ti izviri so nekoč domačinom predstavljali pomemben vodni vir, na kar nas še danes spominjajo vaška korita. V življenju domačinov so odigrale pomembno vlogo tudi kraške jame, ki so jim večkrat v zgodovini nudile skrivališče in zatočišče. Valvasor v svoji Slavi vojvodine Kranjske (1689) navaja, da so se v Arnešovi luknji domačini skrivali pred Turki.

Na kameninsko drugačnem in manj obsežnem nepropustnem površju osrednjega dela Udin boršta se je izoblikoval Želinjski potok. Njegov osrednji del so umetno zajezili ter tako dobili dve jezerci, imenovani Račnjak oz. Pri racah. V tem delu se pojavljajo tudi močvirnata tla, kar nakazuje tudi krajevno ime Mlaka.

Ime Udin boršt

Udin boršt izhaja iz imena Vojvodin boršt. Obstajata pa dve različici, za katerega vojvodo bi šlo: Ali za Vojvodov oziroma Vojvodin grad, ki so ga v Spodnjih Dupljah zgradili dupljanski vitezi in stoji še danes lepo obnovljen, ali za avstrijskega nadvojvodo Karla, ki je hodil po teh krajih v 16. stoletju. Bolj verjetna se zdi prva možnost, ker v starem katastru velja za to območje Vojvodin boršt.

Tako kot v preteklosti je Udin boršta tudi danes skoraj v celoti pokrit z gozdom. Še v 17. stoletju sta v gozdu rastla predvsem hrast in gaber, danes pa prevladujeta bor in smreka, ponekod pa srečamo še jelko. Pod borovim gozdom najdemo borovničevje, ponekod raste tudi praprot.Močvirni del gozda je porasel z jelševjem, gozdno preslico in pikčastoplodnim šašom, ki ga obdajajo močvirni travniki in zamočvirjeni izviri.

V srednjem veku je bil gozd še dostopen le grajski gospodi, ki ga je uporabljala za lov. Ostali so smeli les voziti le z dovoljenjem gosposke. Prav tako je bilo strogo omejeno drvarjenje, steljarjenje in nabiranje gozdnih sadežev. Sčasoma pa je nadzor popuščal in okoliški kmetje so si v začetku 19. stoletja gozd prisvojili. Od takrat jim pomeni pomemben vir različnih gozdnih produktov.

Domačini z gozdovi in okoliškim podeželjem že stoletja umno gospodarijo, čeprav ožje območje Udin boršta razen redkih gradišč iz obdobja železne dobe ter obrambnih postojank iz antične dobe ni bilo poseljeno. Prve vasi so se ob stiku Udin boršta z rodovitno ravnino začele pojavljati šele v 12. in 13. stoletju, njihove lokacije pa se od 18. stoletja niso več bistveno spremenile. Številna imena vasi odražajo povezavo prebivalcev z Udin borštom. Poleg obdelane kmetijske krajine se način življenja teh naselij odraža v številnih objektih kulturne dediščine in tudi rokodelskih spretnostih (npr. čevljarstvo), običajih in praznikih.


V neposeljenem in gozdnatem osrčja Udin boršta so si pred 200 leti skrivna zatočišča našli roparski rokovnjači. V njem so prebivali in se klatili od konca 18. do sredine 19. stoletja, še zlasti pa v letih od 1825 do 1853.

Znano zbirališče rokovnjačev je bilo pri Krivi jelki, kjer so prirejali finfranje (rokovnjaška veselica) in se tudi poročali. Pare je »poročal« harambaša (poglavar-papež) Veliki Groga, in sicer tako, da sta ženin in nevesta pri Krivi jelki skočila čez jarek. 
 


Pogled na Udin boršt iz Kriške gore


konglomerat v Udin borštu (apnenčasti izvor)


Oligocenska zelena glina t.i. zeleni lapor


Borovec porašča največji del Udin boršta

 

Zaradi pomena, ki ga je imel med NOB, je bil Udin boršt leta 1985 zavarovan kot spominski park. Z leti je ta pomen zamrl, večjo težo pa je pridobila socialna in rekreacijska funkcija tega gozda. Zato se Udin boršt danes vodi kot krajinski park, saj predstavlja zanimiv preplet naravnih zanimivosti in človekove aktivnosti v prostoru.

Domačinom iz občin Tržič, Naklo in Kranj, ki si skupaj delijo Udin boršt, pomeni obširna ''zelena'' pljuča. Sem hodijo na sprehode ali kakšno drugo rekreacijo ter uživati sveže in hladnejše okolje v vročih poletnih mesecih. Med domačini velja za priljubljen gobarski teren, občasno je v izobilju tudi kostanja.  Poti, kot je priljubljena izletniško-sprehajalna točka Kriva jelka v osrčju Udin boršta ter Pot treh zvonov, ki povezuje njegov zahodni in vzhodni del, so postale edinstven kraji za srečevanje prijateljev. In kako je območje dobilo svoje ime? Udin boršt (vojvodin boršt oziroma gozd) je svoje ime najverjetneje dobil po nadvojvodi Karlu V. (1564–1590), ki je gozd upravljal in nadzoroval, boršt pa naj bi bil v preteklosti prvenstveno tisti gozd, ki je bil iz obče uporabe izločen ali prepovedan.
In čeprav je Udin boršt zdaj že stoletja odprt za vse obiskovalce, redno pa ga obiskujejo predvsem domačini, se na njegovem razgibanem terenu tudi izkušenejši pohodniki pogosto izgubijo. Prav vsak pa občuti spoštovanje do narave, mir in željo, da ga globlje spozna in doživi …

Krajinski park

Skupščini občin Kranj in Tržič sta leta 1981 ”zaradi izredno velikega pomena delavskega revolucionarnega gibanja in NOB v Udinem borštu in na njegovih obronkih sprejeli pobudo Zveze združenj borcev NOV o spominski ureditvi tega območja – z namenom, da se ustrezno uredi in zaščiti, tako da bi ostal trajen spomin na grozote vojne ter na številna junaštva in tragedije borcev za osvoboditev”. Spominski park Udin boršt je zavarovan od leta 1985 za zgodovinski in kulturni spomenik z občinskim odlokom nekdanje občine Kranj.

Ne glede na politično konotacijo prvotne pobude ima območje na površini 1725 ha danes status krajinskega parka – in to povsem upravičeno, saj se odlikuje s celo vrsto dragocenosti naravne in kulturne dediščine.

Za spominski park kot celoto velja varstveni režim, ki zagotavlja ohranitev gozdne in kulturne krajine, lastnikom zemljišč pa omogoča gospodarjenje z gozdovi in kmetijskimi obdelovalnimi površinami. V parku je prepovedano vnašanje neavtohtonih rastlin in živali, gradnja počitniških hišic in drugih komunalnih posegov, postavljanje ograj, ustvarjanje hrupa nad 45 dB itd.

Goomorfološke znamenitosti

Geomorfološke posebne znamenitosti, ki so razglašene za naravne spomenike - 6 jam;

  • Arneševa luknja (tudi Arneževa luknja) - jamo je poznal že Valvasor in jo je v svoji Slavi Vojvodine Kranjske imenoval Felsen - Grotte bei Duplach (1689). To je največja in najbolj znana jama v Udin borštu. Iz jame izteka studenec, ki ga domačini že od nekdaj uporabljajo za pitno vodo. Znotraj je razsežna dvorana, ob suši pa je možno prodreti v vodoravni smeri 800 metrov globoko.
  • Velika Lebinica - trajna vodna jama, dolga 400 m, s podzemeljskim izvirom
  • Dopulnek (tudi jama v Zadragi ali Dupulnik) je lepo zasigana izvirna kraška jama, krasijo jo številni beli kapniki, ki so zaradi težkega dostopa v celoti nepoškodovani.
  • Zijalka (tudi Arneževa zijalka)
  • Arhovo ali Dacarjevo brezno je kraško brezno (habitat proteusa)
  • Hišarjevo brezno je kraško brezno z 1,5 m širokim vhodom.

Ostale jame:

  • Arhova luknja pod Dacarjevim breznom
  • Jama Pekel pri Klemenčevem Gradišču
  • Mala Lebinica

Sredi Udinega boršta teče po skromni dolinici Želinski potok. V povirnem delu se z miniaturnimi meandri prebija skozi goščavo. V spodnjem toku pa so lovci in ribiči zgradili manjši jez, tako da je nastalo dvojno jezero kot rezervat za vodne in obvodne živali.

Dendrološke znamenitosti

Poleg geomorfoloških znamenitosti se nahajajo v parku dendrološke naravne znamenitosti;
• Drevesa rdečega bora
• Skupina hrastov ob cesti Novaki–Senično
• Gozdni rezervat Kriva jelka.


Ostanki fortifikacij

Ob robu gozda se nahajajo ostanki stari fortifakcij:
Gradišče na Štuclju nad Pivko
Arhovo gradišče nad Zgornjimi Dupljami
Klemenčevo
•  Gradišče pri Letenicah pod Golnikom

Obeležja NOB
 

Iz obdobja druge svetovne vojne je v gozdu označenih več krajev kjer so se zadrževali partizani, saj je bil Udin boršt med NOB pomembno žarišče partizanstva na Gorenjskem, o čemer priča 12 spomenikov, obeležij in spominskih plošč, npr.;
• Sleme pri Seničnem,
Grobišče borcev Kokrškega odreda v Strahinju
• Težičev hrib


Kulturni spomeniki

Tudi nekaj umetnostnih in etnoloških kulturnih spomenikov je v kraju Spodnje Duplje in sicer;

  • Vojvodski gradič, barokiziran renesančni dvorec z ohranjenimi arhitekturnimi elementi iz 16. do 18. stoletja,
  • Lesena pritlična stanovanjska stavba Vogvarjeva hiša je več kot 200 let stara lesena stavba s črno kuhinjo in čevljarsko delavnico.
  • Baročni kmečki dvorec z bogato arhitekturno poslikavo in freskami.

    Vir: Wikipedija. 2019. Udin boršt. [Online].
    Razpoložljivost:
    https://sl.wikipedia.org/wiki/Udin_bor%C5%A1t (7. 7. 2019)

    Vir: Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj. 2019. Udin boršt se predstavi. [Online].
    Razpolo
    žljivost:
     
    http://url.sio.si/abpN (7. 7. 2019)


Relief Gorenjske z Udin borštom


Podgled na celoten Udin boršt iz Kriške gore


Gozdne združbe v Udin borštu


Redko je Udin boršt poraščen z mahom


Makadamska cesta v severnem delu Udin boršta (v bližini Sebenj)